Слобода медија, медијски плурализам и приступ поузданим информацијама темељи су јавне дебате и демократије. Међутим, све већа присутност дезинформација, говор мржње, технолошки филтери и ехо коморе, као и концентрација власништва над медијима, озбиљно угрожавају ове вриједности.
У циљу јачања отпорности земаља чланица ОЕБС-а на ове изазове, Тереза Рибеиро, представница за слободу медија, иницирала је израду извјештаја „Ка бољем разумијевању концепта медијских слобода у земљама ОЕБС-а“ (Fostering Media Freedom Literacy across the OSCE region). Извјештај уводи појам „разумијевање концепта медијских слобода“ (МФЛ), кључног за подршку демократским принципима. МФЛ обухвата специфичне вјештине које су битне за разумијевање демократских функција медија, процјену медијског плурализма и одговорно стварање медијских садржаја.
МФЛ обједињава различите врсте настојања да се пружи отпор све већим нападима на слободу медија, медијски плурализам, као и на квалитет информација доступних јавности. Премда је овај појам новијег датума, вјештине и знања које МФЛ укључује, у великој мјери интегриране су у законодавни и регулаторни оквир земаља чланица ОЕБС-а кроз концепт МИП-а.
Према радној дефиницији ОЕБС-овог представника за слободу медија, МФЛ представља скуп знања и вјештина које помажу грађанима да боље разумију и вреднују демократске функције традиционалних и нових медија и других извора информација, боље разумију и вреднују значај медијског плурализма у служби јавног интереса, критички процијењују и одговорно креирају информације и медијске садржаје.
Извјештај детаљно разматра законодавне и регулаторне оквире заштите МФЛ-а на међународном нивоу, као и примјере усвојених приступа у земљама чланицама ОЕБС-а. Кроз девет подручја активности, укључујући обуку, развој, образовање, подршку мрежама и истраживања, извјештај идентификује најуспјешније праксе и пројекте који подржавају МФЛ.
Према истраживању, пројекти фокусирани на обуку и развој доминирају, с високим ангажманом учитеља, новинара и родитеља. Извјештај, даље, препоручује развој МФЛ-а кроз цјеложивотно учење, партнерства и транспарентност те истиче важност промоције медијских садржаја у јавном интересу и подизања свијести о медијском плурализму.
Осам кључних препорука за развој МФЛ-а које доноси извјештај представља јасне смјернице учесницима као што су државне агенције, образовне институције, медији и невладине организације како да осигурају спровођење принципа медијске писмености на глобалном нивоу. Наведене препоруке почивају на принципима и смјерницама које су установили Савјет Европе, ОЕБС, УНЕСКО и различити ЕУ органи.
Осам препорука за боље разумијевање концепта медијских слобода (МФЛ):
- Развијати МФЛ у оквиру концепта цјеложивотног учења;
- Развијати МФЛ кроз партнерство великог броја учесника;
- Благовремено упознати јавност с потребом увођења нових законских и регулаторних механизама контроле онлајн медија;
- Захтијевати транспарентност свих релевантних учесника у промоцији МФЛ-а;
- Промовисати медијске садржаје који служе јавном интересу;
- Креирати базу података која ће обједињавати различите праксе и искуства на пољу МФЛ-а;
- Омогућити грађанима приступ квалитетним медијима и медијским садржајима;
- Подизати свијест јавности о значају медијског плурализма и опасностима од концентрације медијског власништва.
Извјештај, који су припремиле Мартина Чапман и Асја Рокша Зубчевић, објављен је у априлу 2024. године, као допринос јачању медијске слободе и демократских норми унутар ОЕБС-а.