Када се креативна енергија споји са знањем – настаје права магија. Управо тако би се могао описати хакатон Innovate For Peace: No To Hate Speech, који је у оквиру трогодишњег пројекта Social Media 4 Peace, а који финансира ЕУ, организовао УНЕСКО.
Млади иноватори, укључујући студенте, новинаре и активисте из цијеле Босне и Херцеговине, окупили су се с мисијом да осмисле дигитална рјешења која ће учинити онлајн простор безбједнијим и отпорнијим на негативне утицаје.
Под вођством искусних ментора, учесници су прошли кроз интензиван процес учења и заједничког рада, а њихова посвећеност и креативност довели су до иновативних рјешења.
Побиједио је тим „ЗААДА“, чији је пројекат препознат као најиновативнији алат у борби против дезинформација и говора мржње. У интервјуу који слиједи, разговарамо с члановима побједничког тима о њиховим искуствима, инспирацијама и плановима за будући развој апликације.
Можете ли нам описати вашу апликацију и како ће она помоћи у сузбијању говора мржње?
Амра: „Наша апликација је попут малог дигиталног хероја! Ријеч је о екстензији за веб- претраживаче која помаже корисницима да брзо схвате да ли је нека страница поуздана. Кад посјетиш страницу, одмах видиш оцјену вјеродостојности и упозорење ако је садржај сумњив. Циљ је спријечити да људи падну у замку лажних вијести и дезинформација које често воде до говора мржње.“
Зијад: „Наша апликација функционише као додатак за веб-претраживаче, с циљем да заштити кориснике од манипулације садржајем. Када посјетиш страницу која је означена као непоуздана од стране портала за провјеру чињеница, попут Раскринкавања, добијеш упозорење и оцјену вјеродостојности. Овај алат помаже људима да приступе информацијама с критичким ставом.“
Алмин: „Осмислили смо апликацију као једноставан, али моћан онлајн алат који омогућава корисницима да брзо провјере вјеродостојност медијских страница. Говор мржње често се шири кроз манипулацију чињеница, а наш циљ је да се то заустави у коријену. Вјерујемо да овакав алат може промијенити свијест корисника и поставити стандард за медијску одговорност.“
Шта вас је мотивисало да се пријавите на хакатон и радите на овој теми?
Али: „За мене је ово била прилика да тестирам своје границе и учествујем у нечему што може промијенити друштво набоље. Тема говора мржње ме увијек занимала, и хтио сам се окушати у тражењу рјешења које ће помоћи људима да препознају опасности дезинформација.“
Амра: „Првенствено ме мотивисала жеља за изазовом. Хакатон је прилика да се суочимо с реалним проблемима и пробамо их ријешити иновативним начинима. Када сам видјела да је тема борба против говора мржње, знала сам да је то нешто у чему желим учествовати.“
Зијад: „Моја струка ме често води ка пројектима као што је овај, па сам хтио видјети да ли могу своје вјештине примијенити на нешто што има шири друштвени утицај. Хакатон ми је пружио прилику да допринесем нечему што је заиста важно, и то ми је био огроман мотив.“
Алмин: „Мотивисала ме је жеља за реализацијом идеје која може имати свакодневну примјену. Хакатон је идеална прилика за то, јер окупља људе сличног ентузијазма и циљева. Рјешавање проблема говора мржње онлајн је нешто што ме посебно занима, јер је то проблем с којим се сви сусрећемо.“
Давуд: „Пријавио сам се, јер волим изазове и желим направити промјену. Хакатон о овој теми ми је био шанса да радим на нечему што има конкретан позитиван ефекат на друштво. Идеја да својим радом можемо сузбити говор мржње била је невјероватно инспиративна.“
Како сте осмислили идеју за ваше рјешење и шта вас је инспирисало у процесу развоја?
Давуд: „Идеја је дошла након уводних предавања на хакатону. Схватили смо колико дезинформације и говор мржње утичу на свакодневни живот, па смо хтјели направити алат који ће то промијенити. Инспирацију смо пронашли у раду организација као што је „Раскринкавање“, које већ годинама помажу људима да разликују истину од лажи.“
Али: „У почетку смо разговарали о различитим идејама, али смо се на крају одлучили за рјешење које би омогућило људима да лакше препознају непоуздане изворе. Инспирацију смо црпили из свакодневних ситуација у којима људи шире дезинформације, често несвјесно. Жељели смо да наш алат буде једноставан за коришћење, али и ефективан.“
Зијад: „Када смо добили тему хакатона, одмах сам помислио на потребу за нечим што ће упозоравати људе на садржаје који нису поуздани. Инспирисала нас је идеја да креирамо алат који не само да информише кориснике већ их и подстиче да преиспитају оно што читају. То је кључ борбе против говора мржње – критичко размишљање.“
Који су највећи изазови с којима сте се суочили током хакатона и како сте их савладали?
Амра: „Највећи изазов за мене био је прилагођавање тимском раду у тако интензивном окружењу. Сви смо морали брзо прилагодити своје идеје и приступ како бисмо се уклопили у заједнички пројекат. На крају смо успјели кроз много компромиса и отворене комуникације.“
Алмин: „Изазов је био комбиновање различитих вјештина и перспектива сваког члана тима. Било је потребно доста стрпљења да све ускладимо, али мислим да је то само ојачало нашу апликацију. Сви смо додали нешто своје, што је на крају дало јединствен резултат.“
Давуд: „Радити на пројекту с временским ограничењем био је стресан изазов. Но, кроз брзе одлуке и јасну подјелу задатака, успјели смо остати фокусирани и завршити апликацију на вријеме. То је био прави тест нашег тимског духа.“
Колико вам је било корисно радити с менторима из индустрије и које сте кључне лекције научили?
Зијад: „Ментори су били невјероватни! Помогли су нам да размишљамо о апликацији из перспективе корисника, што је било кључно за наше коначно рјешење. Њихови савјети су нам показали шта значи имати јасну визију и овом приликом бих им се захвалио, а нарочито Мелиси из агенције Републиц.“
Али: „Радити с менторима нам је дало увиде које сами вјероватно не бисмо имали. Њихова стручност у дизајну и техничким рјешењима значајно је унаприједила наш пројекат. Научио сам колико је важно имати структуру и план током развоја.“
Амра: „Ментори су нас водили кроз цијели процес. Било је невјероватно видјети како њихово искуство помаже у обликовању идеје. Научили смо како да креирамо једноставнији и ефикаснији алат који може бити користан широј јавности.“
Како се ваш тим организovао и сарађивао током хакатона?
Алмин: „Одмах смо се договорили да искористимо индивидуалне вјештине сваког члана. Сви смо имали своје задатке, али смо редовно провјеравали напредак и прилагођавали се ситуацији. Та флексибилност је била кључна за успјех.“
Давуд: „Били смо стално у контакту. Свако је имао своју улогу, али смо радили заједно на кључним дијеловима. Често смо се састајали и дискутовали о напретку, што нам је помогло да останемо на правом путу.“
Али: „Улога сваког члана тима била је јасно дефинисана, али смо увијек били спремни помоћи једни другима. Комбиновали смо различите перспективе и вјештине, што је учинило наш рад ефикаснијим и занимљивијим.“
Шта за вас значи побједа на овом хакатону?
Зијад: „Побједа је за мене потврда да радимо нешто важно и корисно. Мотивација је сада још већа да наставимо радити на овом пројекту и развијати га даље.“
Амра: „Ова побједа је огромна ствар! Значи да смо направили нешто што има смисла и што може заиста допринијети друштву. Осјећам се поносно што смо успели остварити овакав резултат.“
Давуд: „За мене је ово признање да смо на добром путу. Побједа нам даје додатно самопоуздање и жељу да проширимо наш пројекат и учинимо га још бољим.“
Какви су ваши планови за даљњи развој апликације? Да ли имате идеје како је додатно унаприједити?
Алмин: „Планирамо проширити базу података и побољшати кориснички интерфејс. Желимо да апликација буде доступна што ширем кругу корисника и да постане још моћнији алат у борби против дезинформација.“
Али: „Већ смо разговарали о идејама за унапређење, као што је интеграција напреднијих параметара за оцјењивање страница. Наш циљ је да апликација буде интуитивнија и прецизнија.“
Зијад: „Наш план је да укључимо још фактора који ће додатно помоћи корисницима да препознају лажне вијести. Такође, размишљамо о сарадњи с порталима за провјеру чињеница како бисмо проширили домет апликације.“
Које савјете бисте дали другим младим иноваторима који се желе укључити у пројекте с друштвеним утицајем?
Амра: „Само крените! Чак и ако нисте сигурни у исход, важно је пробати. Наћи ћете подршку на путу, а искуство је непроцјењиво.”
Давуд: „Пронађите људе који вјерују у исту идеју као и ви. Права подршка може направити велику разлику у остваривању циљева.”
Али: „Немојте се бојати неуспјеха. Сваки покушај је прилика да научите нешто ново и постанете бољи. Упорност је кључ.“
Како видите улогу технологије у борби против говора мржње и дезинформација у будућности?
Зијад: „Технологија је моћан алат, али само ако је користимо исправно. Будућност је у комбинацији напредних технологија и друштвене свијести. Ми смо сада на првој линији тог развоја.“
Амра: „Мислим да технологија може промијенити начин на који размишљамо и комуницирамо. Важно је да је користимо за позитивне промјене, а борба против говора мржње је један од приоритета.“
Алмин: „Технологија може бити алат за образовање и информисање. С правим приступом, можемо створити дигитални простор који охрабрује позитивну интеракцију и спречава ширење мржње.“
Шта мислите о иницијативи УНЕСКО-а у вези с овим хакатоном?
Давуд: „УНЕСКО је пружио невјероватну прилику младима да се изразе и допринесу борби против говора мржње. Захвалан сам на прилици и надам се да ће бити још сличних пројеката.“
Али: „Ова иницијатива УНЕСКО-а је изванредна. Не само да смо научили пуно већ смо имали прилику радити на нечему што има друштвени значај. Надам се да ће бити још оваквих догађаја.“
Амра: „УНЕСКО нас је све окупио око важне теме. Пројекти попут овог инспиришу младе и омогућавају им да праве конкретне промјене. Радујем се будућим сличним иницијативама. Овом приликом бих се захвалила УНЕСКО-у на прилици, као и маркетиншкој агенцији Републиц на сјајној реализацији хакатона.“
Чланови тима „ЗААДА“ с великим ентузијазмом гледају у будућност, надајући се да ће њихова апликација пронаћи пут до шире публике и постати незаобилазан алат у борби против дезинформација и говора мржње. Вјерују да њихово рјешење има потенцијал да подигне свијест и инспирише људе да критички размишљају о информацијама које свакодневно конзумирају. Њихов рад није само технолошки подухват, већ и друштвена мисија – доказ да иновативне идеје младих могу мијењати свијет набоље.
Уз подршку организација попут УНЕСКО-а и заједнице која препознаје вриједност оваквих пројеката, „ЗААДА“ се нада да ће њихова апликација постати симбол промјене у дигиталном свијету, инспиришући и друге младе људе да се укључе у пројекте са стварним друштвеним утицајем.