Новост

Корегулација штетног онлајн садржаја у Босни и Херцеговини?

Print Friendly, PDF & Email

Студија под називом „Корегулација штетног онлајн садржаја у Босни и Херцеговини? Мапирање европских стандарда и  корегулаторних пракси  у борби против штетних онлајн садржаја у БиХ“ ауторки Деирдре Кевин и Асје Рокше Зубчевић бави се темом адекватне заштите од штетних онлајн садржаја (укључујући говор мржње и дезинформације онлајн), уз заштиту слободе изражавања и јавне дебате као основних вриједности демократског друштва.

Студија нуди детаљну анализу постојећих стандарда и модела на европском нивоу и ставља их у контекст босанскохерцеговачког регулаторног оквира, с циљем заштите од штетних онлајн садржаја.

У Студији су садржане препоруке за њихово унапређење, с посебним фокусом на развијање мултисекторске сарадње унутар Босне и Херцеговине међу различитим институцијама унутар друштва, укључујући владине, невладине, образовне те све друге заинтересоване друштвене секторе, како би се заједнички приступило борби против говора мржње, дезинформација и других штетних садржаја, уз заштиту слободе изражавања и плурализма идеја, као и личних података. Препоруке су усклађене с европским стандардима, конкретно с мјерама предложеним у акту ЕУ о дигиталним услугама (Digital Service Act ‒ DSA), и као такве, у складу с обавезама које Босна и Херцеговина прихвата у оквиру процеса усклађивања законске регулативе с европским у наступајућим преговорима за чланство у ЕУ.

Студија би требала да допринесе стручној расправи и дијалогу о могућностима заједничког и мултисекторског приступа кроз који би се босанскохерцеговачко друштво у потпуности, као и његови појединачни сегменти, укључили у борбу против говора мржње, дезинформација и осталих штетних онлајн садржаја.

Студија је развијена у оквиру заједничког пројекта ЕУ и Савјета Европе „Заштита слободе изражавања и слободе медија у Босни и Херцеговини ‒ PROFREX“, који финансира ЕУ кроз програм Horizontal Facility за Западни Балкан и Турску 2022‒2026, а имплементира Савјет Европе.