Новост

Подкаст „Сигурна зона“ Телевизије Слон о дигиталној безбједности

Print Friendly, PDF & Email

У времену у којем је интернет постао свакодневница, веома је важно познавати правила безбједног понашања у онлајн свијету. Стога је ТВ Слон 2024. године покренуо подкаст о безбједности у дигиталном простору „Сигурна зона“ у ком са стручњацима за дигиталну безбједност различитих профила разговара новинар Дамир Мујабашић.

У првој епизоди подкаста „Дигитално образовање за младе: Основа за сигурну будућност“ др Весима Чичкушић, експертица за медијску писменост, говори о важности медијске писмености и дигиталном образовању младих, као темељу њихове безбједности у онлајн простору. Др Чичкушић, између осталог, истиче како дигитална писменост не представља само технички начин кориштења уређаја, већ и критичку способност за ефикасно претраживање и препознавање поузданих информација. Дигитална писменост посебно је важна како бисмо знали заштитити своју приватност, могли безбједно да се крећемо интернетом, препознајемо лажне информације и онлајн преваре. Др Чичкушић представља и начине на које школе и родитељи заједно могу помоћи младима да буду безбједни у дигиталном простору. Говори о информацијама добивеним путем друштвених мрежа које су често непровјерене, манипулативне и обмањујуће, скрећући пажњу на проблем портала и веб страница без импресума, иза чијег садржаја могу бити некомпетентни аутори, уредници и особе без професионалних компетенција и етичке одговорности.

Прву епизоду подкаста погледајте овдје: Дигитално образовање за младе: Основа за сигурну будућност – Сигурна зона.

Tема друге епизоде је Кршење дигиталних права – шта то значи, како препознати кршење и које кораке можете подузети да заштитите себе и своје податке у онлајн простору.

Азем Куртић, новинар БИРН ХУБ-а, дијели примјере из праксе, објашњава законске аспекте и даје корисне савјете како да се безбједно крећете у све динамичнијем дигиталном окружењу. Погледајте ову епизоду и сазнајте која су ваша дигитална права, како препознати злоупотребу података или онлајн превару, те шта учинити када су ваша права прекршена.

Друга епизода подкаста доступна је овдје: Кршење дигиталних права.

У трећој епизоди Интернет преваре и лажне наградне игре говори се о најчешћим врстама онлајн превара, које сваким даном постају све софистицираније.

Давор Бригић, стални судски вјештак информационих технологија, објашњава како на вријеме препознати онлајн преваре, шта требамо знати о крађи података, те како препознати лажне наградне игре. Погледајте ову епизоду и научите како да заштитите своје налоге, осигурате безбједне онлајн куповине и избјегнете да постанете жртва превараната.

Трећу епизоду подкаста погледајте овдје: Интернет преваре и лажне наградне игре.