Smjernice za IKT kompanije u pogledu sigurnosti na internetu, koje je 2020. godine kreirala Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU), namijenjene su kompanijama koje razvijaju, pružaju ili koriste telekomunikacije ili srodne aktivnosti u pružanju svojih proizvoda i usluga. Smjernice su usmjerene na zaštitu djece u svim područjima i od svih rizika u digitalnom svijetu i kao takve ističu dobru praksu aktera u industriji, koja se može uzeti u obzir u procesu izrade, razvoja i upravljanja poslovima u kontekstu politika zaštite online sigurnosti djece.
Razvoj digitalnih tehnologija donio je djeci i mladima neograničene mogućnosti za online komunikaciju, učenje i razonodu, ali i mnoge rizike po njihovu sigurnost. Pitanje uznemiravanja, zlouporabe osobnih podataka, različitih vrsta online zlostavljanja, samo su neki od rizika kojima su djeca i mladi izloženi uporabom IKT. U tom smislu, IKT industrija ima ključnu ulogu, jer posjeduje tehnološko znanje kojem kreatori politika trebaju pristupiti i razumjeti ga kako bi razvili održivu i učinkovitu strategiju za zaštitu djece na internetu. Kompanije također imaju odgovornost kroz svoje usluge osigurati zaštitu djece i njihovih prava u digitalnom okruženju.
Smjernice donose niz preporuka za IKT kompanije u svim ključnim područjima, navodeći primjere dobre prakse. Svrha smjernica je:
- uspostava zajedničke referentne točke za IKT, internetsku industriju i relevantne interesne strane,
- pružanje smjernica kompanijama o identifikaciji, sprječavanju i ublažavanju bilo kakvih negativnih utjecaja njihovih proizvoda i usluga na dječja prava,
- davanje smjernica kompanijama o utvrđivanju načina na koje mogu promovirati prava djeteta i odgovorno digitalno građanstvo među djecom,
- predlaganje zajedničkih načela koja čine osnovu nacionalnih ili regionalnih obveza u svim srodnim industrijama.
IKT kompanije pozvane su da u pet ključnih područja poduzmu mjere kako bi djeci osigurali sigurnu uporabu IKT:
- Integriranje prava djeteta u sve odgovarajuće korporativne politike i procese upravljanja – pozivanje kompanija da poduzmu mjere u cilju identificiranja, sprječavanja, ublažavanja i po potrebi, saniranja potencijalnih i stvarnih negativnih utjecaja online sadržaja na djecu, s naglaskom na ranjive skupine djece.
- Razvoj standardnih postupaka rukovanja materijalom o seksualnom zlostavljanju djece (CSAM) – pozivanje kompanija da osiguraju linije za potporu i poduzmu korake u cilju onemogućavanja korištenja njihovih mreža i usluga u svrhu širenja CSAM materijala.
- Stvaranje sigurnijeg i dobno prilagođenog internetskog okruženja – provajderi sadržaja i usluga pozvani su da opisuju prirodu sadržaja ili usluga koje pružaju i sukladno tomu preporučuju ciljni starosni raspon, kao i da usvoje najviše standarde zaštite privatnosti po pitanju prikupljanja, obrade i čuvanja podataka od ili o djeci i mladima.
- Edukacija djece, roditelja i edukatora o sigurnosti djece i odgovornoj uporabi IKT – kompanije su pozvane da osiguraju alate za tehničku zaštitu i da aktivno sudjeluju u podizanju svijesti javnosti o odgovornom i sigurnom korištenju interneta.
- Promocija digitalne tehnologije u kontekstu jačanja građanskog aktivizma – pozivanje kompanija da vode računa da njihove usluge budu sukladne građanskim pravima djece i mladih, da rade na uklanjanju digitalne podjele, na promociji razvoja vještina digitalne i medijske pismenosti, vodeći računa o sigurnosti dizajna svojih proizvoda.
Smjernice donose i kontrolnu listu po značajkama, koja se odnosi na poduzeća koja pružaju usluge sa specifičnim značajkama za poštivanje i podršku dječjih prava na mreži:
- Značajka A: Osigurati povezivanje, usluge skladištenja podataka i hostinga.
- Značajka B: Ponuditi organizirani digitalni sadržaj.
- Značajka C: Hostovati sadržaj koji generiraju korisnici i povezati korisnike.
- Značajka D: Sustavi vođeni vještačkom inteligencijom.
Stvaranje sigurnog digitalnog okruženja za djecu i mlade moguće je samo uz zajedničku djelatnost i suradnju svih interesnih strana: vlada, roditelja, djece, edukatora, pri čemu važno mjesto zauzimaju i IKT kompanije.