Novost

Podcast “Sigurna zona” Televizije Slon o digitalnoj sigurnosti

Print Friendly, PDF & Email

U vremenu u kojem je internet postao svakodnevnica, veoma je važno poznavati pravila sigurnog ponašanja u online svijetu. Stoga je TV Slon 2024. godine pokrenuo podcast o sigurnosti u digitalnom prostoru „Sigurna zona“ u kojem sa stručnjacima za digitalnu sigurnost različitih profila razgovara novinar Damir Mujabašić.

U prvoj epizodi podcasta „Digitalno obrazovanje za mlade: Osnova za sigurnu budućnost“ dr. sc. Vesima Čičkušić, ekspertica za medijsku pismenost, govori o važnosti medijske pismenosti i digitalnom obrazovanju mladih, kao temelju njihove sigurnosti u online prostoru. Dr. sc. Čičkušić, između ostalog, ističe kako digitalna pismenost ne predstavlja samo tehnički način korištenja uređaja, već i kritičku sposobnost za učinkovito pretraživanje i prepoznavanje pouzdanih informacija. Digitalna pismenost osobito je važna kako bismo znali zaštititi svoju privatnost, mogli sigurno se se kretati internetom, prepoznati lažne informacije i online prijevare. Dr. sc. Čičkušić predstavlja i načine na koje škole i roditelji zajedno mogu pomoći mladima da budu sigurni u digitalnom prostoru. Govori o informacijama dobivenim putem društvenih mreža koje su često neprovjerene, manipulativne i obmanjujuće, skrećući pozornost na problem portala i web stranica bez impresuma, iza čijeg sadržaja mogu biti nekompetentni autori, urednici i osobe bez profesionalnih kompetencija i etičke odgovornosti.

Prvu epizodu podcasta pogledajte ovdje: Digitalno obrazovanje za mlade: Osnova za sigurnu budućnost – Sigurna zona.

Tema druge epizode je Kršenje digitalnih prava – što to znači, kako prepoznati kršenje i koje korake možete poduzeti da zaštitite sebe i svoje podatke u online prostoru.

Azem Kurtić, novinar BIRN HUB-a, dijeli primjere iz prakse, objašnjava zakonska gledišta i daje korisne savjete kako se sigurno kretati u sve dinamičnijem digitalnom okruženju. Pogledajte ovu epizodu i saznajte koja su vaša digitalna prava, kako prepoznati zloupotrebu podataka ili online prijevaru, te što učiniti kada su vaša prava prekršena.

Druga epizoda podcasta dostupna je ovdje: Kršenje digitalnih prava.

U trećoj epizodi Internet prijevare i lažne nagradne igre govori se o najčešćim vrstama online prijevara, koje svakim danom postaju sve sofisticiranije.

Davor Brigić, stalni sudski vještak informacijskih tehnologija, objašnjava kako na vrijeme prepoznati online prijevare, što trebamo znati o krađi podataka, te kako prepoznati lažne nagradne igre. Pogledajte ovu epizodu i naučite kako zaštititi svoje naloge, osigurati sigurne online kupovine i izbjeći postati žrtva varalica.

Treću epizodu podcasta pogledajte ovdje:  Internet prijevare i lažne nagradne igre.