Publikacija Priručnik za novinare iz oblasti medijske i informacijske pismenosti dr. Radmile Rangelov Jusović i Nedima Krajišnika namijenjena je novinarima kao pomoć u radu s djecom iz oblasti medijske i informacijske pismenosti.
Druženje s novinarima u školskim učionicama jedan je od načina da se djeca upoznaju s ulogom medija u društvu i da razgovaraju o medijskim sadržajima. Priručnik nudi novinarima niz preporuka i savjeta kako i na koji način poučavati djecu, kako ih zainteresirati za temu i podstaknuti na kritičko razmišljanje u kojem će zaključivati, pitati i istraživati.
Nakon upoznavanja sa samom novinarskom strukom, u glavnom dijelu priručnika nalaze se savjeti kako putem školske redakcije djeci približiti novinarsku redakciju i osnovne novinarske pojmove (urednik, lektor, fotograf, članak itd.).
Kako nastaju vijesti djeci približavaju logiku vijesti uz nekoliko ključnih pitanja (štо, tko, gdje, kada, zašto i kako), a koja se odnose na činjenice o samom događaju o kojem je riječ.
Napišite svoju vijest je faza u kojoj djeca uče kako će to uraditi uz zanimljive teme i skupni rad, dok u fazi Poboljšajte svoje vijesti uče što trebaju uraditi da njihova vijest ili članak budu bolji.
U fazi Zašto su činjenice važne? djeca uče o važnosti iznošenja istinitih i relevantnih informacija i kako da razlikuju činjenice od pretpostavki ili nečijeg mišljenja.
Veoma je važna faza u priručniku Doba netočnih i lažnih informacija (za starije učenike) koja ih kroz zanimljive primjere uči kako ne nasjesti na lažne informacije.
U sljedećoj fazi Intervju djeca se upoznaju s ovim pojmom, uz mogućnost da i sami na trenutak postanu novinari/novinarke i da odglume zamišljeni intervju.
Igra pitanja i Završne aktivnosti pokazat će koliko su djeca naučila o novinarskom poslu i pravljenju vijesti.
Na kraju priručnika nalazi se sažetak Kodeksa za tisak i online medije BiH.
Publikaciju je objavio Medicentar Sarajevo u okviru projekta “Mediji za građane – građani za medije”.
Priručnik preuzmite OVDJE.